Zadbaj o Swój Kręgosłup

8 przyczyn bólu górnej części pleców i szyi

Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości w naszym codziennym życiu. Ponieważ jednak ból zwykle pojawia się w dolnej części pleców, łatwo wpaść w panikę, jeśli poczujesz ból w ich górnej części. Ból w górnej części pleców częściej pojawia się w postaci pieczenia niż np. kłucia, a w tym przypadku ból może promieniować także do szyi.

Jeśli objawy pieczenia występują przez dłuższy czas należy odpowiednio zidentyfikować przyczynę. Poniżej 7 potencjalnych przyczyn palącego bólu w górnej części pleców.

1. Nadmierny stres

Często jesteśmy zestresowani z powodu pracy, relacji międzyludzkich, problemów zdrowotnych lub ekonomicznych. Taki stres może powodować ból poprzez silne usztywnienie mięśni od szyi do łopatek i wokół dolnej części pleców.

2. Zachowanie obciążające plecy

Jeśli mięśnie są nadmiernie napięte z różnych powodów, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów lub nagły powrót do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie, ekstremalne wydarzenia sportowe lub narażenie na urazy pleców, może wystąpić piekący ból szyi i pleców z powodu powtarzającego się napięcia. Czasami należy zachować ostrożność, ponieważ napięcie mięśni może rozprzestrzenić się na klatkę piersiową i pogorszyć objawy.

3. Przemieszczenie kręgu

Jeśli któryś z kręgów w górnej części pleców jest przemieszczony, może wystąpić ból. Takie przemieszczenie kręgu może być spowodowane wypadkiem drogowym, snem w złej pozycji lub powtarzającymi się ruchami obciążającymi kręgosłup.

4. Przepuklina lub uwypuklenie krążka międzykręgowego

Przepuklina dysku (krążka) to sytuacja w której dysk, elastyczna poduszka między kręgami, która amortyzuje zewnętrzne wstrząsy uwypukla się lub przemieszcza i uciska nerw, powodując ból pleców. Najczęściej ma to miejsce w dolnej części pleców, ale może także wystąpić w szyi i górnej części pleców. Możesz również odczuwać ból po prawej lub lewej stronie górnej części pleców oraz pieczenie wokół szyi.

5. Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Wywołuje ona problemy w różnych obszarach stawów, ponieważ powoduje przewlekłą reakcję zapalną spowodowaną problemami z układem odpornościowym. Jeśli stan zapalny rozszerzy się na górną część pleców i w pobliżu łopatek, może pojawić się piekący ból.

6. Narosty kostne (osteofity)

Narosty kostne na krawędziach kręgów z powodu uszkodzenia stawów międzykręgowych mogą uciskać nerwy, powodując pieczenie i drętwienie górnej części pleców lub szyi.

7. Ból w górnej części pleców z powodu stenozy

Stenoza to sytuacja, w której przestrzeń wewnętrzna kanału kręgowego zostaje zwężona. Jeśli przestrzeń ta zostaje zwężona do tego stopnia, że naciska nerw to powoduje to ból. Może on pojawić się także w górnej części pleców czy szyi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *