Zadbaj o Swój Kręgosłup

Chiropraktyk – Kręgarz Andrychów

Jestem certyfikowanym chiropraktykiem i członkiem Stowarzyszenia Chiropraktycy Polscy co możesz sobie sprawdzić na: http://www.chiropraktycy.pl/baza-gabinetow/ .

Mogę pomóc Ci jeśli cierpisz na różnego rodzaju bóle pleców, szyi, krzyża, głowy. Usługi świadczę w domu klienta.

Metoda, którą stosuję nauczana jest na studiach o kierunku Chiropraktyka na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii.  Jest ona bardzo bezpieczną i delikatną metodą, która polega na kalibracji kręgów poprzez nadawaniu im tzw. “impulsu chiropraktycznego”.

Tutaj warto odróżnić czym różni się chiropraktyk od kręgarza. Kręgarz lokalizuje przemieszczone kręgi i wpycha je siłowo na swoje miejsce. Chiropraktyk natomiast będzie szukał przyczyny tego, że w danym miejscu mamy do czynienia w przemieszczeniem i przebada cały twój kręgosłup i kończyny. To, że np. masz przemieszczony krąg w dolnej części pleców może być spowodowane niewłaściwym ułożeniem twojej miednicy. Kręgosłup z biegiem czasu dostosowywał się do tego i tak mogła powstać u Ciebie np. skolioza.  Tego efektem jest przemieszczenie kręgu powodujące ból. Wszystko to musi zostać skorygowane.  W zależności od rodzaju dolegliwości możesz dostać także ćwiczenia do wykonywania w domu mające na celu zapobieganiu takiej sytuacji w przyszłości.

 

Zanim zdecydowałem się na nauczenie się tej profesji sam musiałem korzystać z usług takiej osoby, w następstwie uprawiania pewnej dyscypliny sportowej. Bardzo dobrze więc wiem jak to jest nie móc  z powodu ból kręgosłupa spać bądź co chwilę się wybudzać. Często wystarczy  że opiszesz rodzaj ból, który odczuwasz i jego umiejscowienie do stwierdzenia czy, któryś z twoich kręgów się przestawił i naciska na jakiś nerw lub mięsień powodując: ból, kłucie, mrowienie, niedowład czy nawet paraliż którejś z kończyn.

Uwierz mi na słowo, że bez względu ile i jak silnych maści wysmarujesz, zażyjesz środków przeciwbólowych, weźmiesz zastrzyków, masaży, rehabilitacji to efekt tego będzie jeśli już to tylko chwilowy. Żeby ból ustąpił trzeba najpierw usunąć przyczynę czyli wstawić na swoje miejsce przesunięty krąg. Jeśli tego nie zrobisz, to mało tego, że ból nie ustąpi to jeszcze ten przesunięty najczęściej tylko delikatnie krąg będzie powodował spustoszenie w jego okolicach. Najgorzej jest jeśli w takim wypadku nosisz czy dźwigasz ciężkie przedmioty. Wtedy spustoszenia mogą postępować bardzo szybko. Bardzo źle jest także jeśli masz pracę biurową i kilka godzin dziennie spędzasz siedząc.

Czym  jest  chiropraktyka?


Różne formy manipulacji stosowane są leczniczo od wieków. Jednak dopiero w XIX wieku ustanowiono naukowe podstawy tej praktyki i powstało słowo „chiropraktyka”, przetłumaczona forma greckich słów cheir i praktos, które zasadniczo oznaczają „wykonane ręcznie”.

Opieka chiropraktyczna odnosi się do manualnej manipulacji ciałem w celu złagodzenia problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Układ mięśniowo-szkieletowy składa się z kości, mięśni, chrząstek, ścięgien, więzadeł, stawów i innych tkanek łącznych, które zapewniają kształt, wsparcie, stabilność i ruch w ciele.

Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym mogą powodować łagodny, przewlekły lub skrajny ból, ograniczoną mobilność i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Kręgarz bądź chiropraktyk może leczyć różne schorzenia kręgosłupa i ich skutki uboczne, manipulując kręgosłupem ręcznie – proces, który brzmi znacznie intensywniej i boleśniej niż jest w rzeczywistości.

W rzeczywistości manipulacja kręgosłupa to precyzyjna, szybka regulacja, która ma na celu uwolnienie nacisku na nerwy w plecach. W ten sposób ciało może zacząć się leczyć.

Powinieneś wiedzieć, że Twój mózg za pośrednictwem kręgosłupa komunikuje się z całym twoim ciałem. Dlatego przyglądnij się dokładnie poniższemu obrazkowi. Widać na nim który krąg jest odpowiedzialny za, którą część ciała. I tak dla przykładu mrowienie w palcach twojej ręki mówi, że coś jest nie tak z  kręgami C6 i C7. Zaś mrowienie w palcach nóg mówi o nieprawidłowościach w ułożeniu kręgów L4 i L5.

W świecie chiropraktyki leki nie są wykorzystywane, gdyż leczą one objawy, które będą ciągle powracać jeśli nie “naprawi” się powodującej je przyczyny. Na dodatek leki bez względu na to co mówi reklama nie docierają tylko i bezpośrednio do źródła bólu, ale rozchodzą się po całym organizmie mając często szkodliwy na niego wpływ. 

Chociaż często uważa się, że kręgarz  czy chiropraktyk jest tutaj wyłącznie po to, aby leczyć ból pleców i szyi, jest to po prostu niewielka część tego, z czym naprawdę może sobie poradzić mój zawód. Kręgarz czy chiropraktyk może poradzić sobie z  problemami w tkankach miękkich i twardych, takich jak rwa kulszowa czy ból stawów, ale jest w dużej mierze wzywany do radzenia sobie z bardziej znaczącymi problemami.