Zadbaj o Swój Kręgosłup

Rwa kulszowa – czym jest i co ją powoduje?

Większość przypadków rwy kulszowej jest spowodowana przepukliną lub wybrzuszeniem krążka międzykręgowego. Ale co spowodowało przepuklinę lub wybrzuszenie krążka?

Sciatica medical health care vector illustration scheme with lower spine and sciatic nerve pain in leg. Backbone diagram with vertebrae, disks and nerves. Full woman patient body from back.

Krążki międzykręgowe (dyski) działają jak poduszki między kręgami (segmentami kostnymi) kręgosłupa.
Przy zdrowym dysku możesz pochylać się do przodu na prostych nogach lub siedzieć w zgarbionej pozycji i początkowo nic się z dyskiem nie dzieje. Jednak w obu pozycjach obciążasz tylną część krążków. Tylna część krążków może zacząć słabnąć z powodu powtarzającego się na nią nacisku będącego wynikiem wielokrotnego schylania się i podnoszenia rzeczy z ziemi na prostych nogach lub złej postawy.

Przepuklina lub uwypuklenie dysku może uciskać lub podrażniać jeden z korzeni nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego. Nacisk na korzeń nerwu może powodować ból, drętwienie, mrowienie i pieczenie w nodze.
Głównym czynnikiem powodującym powstanie przepukliny lub wybrzuszenia dysku jest powtarzające się złe ułożenie kręgosłupa obciążające go. Powtarzające się i długotrwałe złe ułożenie pleców prawie zawsze spowoduje ból pleców lub rwę kulszową. Ponadto twój dysk może się nie zagoić, jeśli będziesz nadal utrzymywać plecy w nieodpowiednich pozycjach.

Najczęstszymi formami nieodpowiednich pozycji są pochylone, zgarbione lub skrzywione postawy kręgosłupa. Złe ułożenie pleców może wystąpić, gdy podnosisz klucze z podłogi, wstajesz z łóżka, ścielisz łóżko, odkurzasz, podnosisz kosz z praniem lub gdy siedzisz przy komputerze. Wszystkie te czynności mogą powodować ból, jeśli są wykonywane niewłaściwą techniką.

Pozycja zgarbiona jest to powszechna pozycja dla większości z nas podczas stania, przenoszenia, podnoszenia i siedzenia. Często nazywa się ją pozycją C, ponieważ plecy przypominają gigantyczne C. POZYCJA C JEST POWSZECHNYM CZYNNIKIEM BÓLU.

Umieszczenie pleców w pozycji C może powodować, zwiększać i/lub utrwalać ból pleców i rwę kulszową. Pozycja C jest obciążająca i szkodliwa dla wielu części pleców. Obciążenie staje się najbardziej odczuwalne, gdy pozycja C jest często powtarzana lub utrzymywana przez dłuższy czas. Jeśli dochodzisz do siebie po rwie kulszowej, pozycja C może opóźnić twoje gojenie.

Pozycja C utrzymywana przez dłuższy czas może również powodować powolne rozciąganie więzadeł trzymających razem kręgi. Gdy się rozciągają, kręgosłup staje się mniej stabilny.

Co więcej, twoje plecy, a dokładniej mówiąc twoje kręgi są bardziej skłonne do przemieszczeń, gdy plecy znajdują się w pozycji C. Kiedy kręgi się poprzemieszczają będziesz odczuwać zwiększony ból i dyskomfort.

Odwrotna sytuacja też jest prawdziwa. Utrzymuj plecy we właściwej pozycji i postawie, a rozciągnięcie więzadeł lub przesunięcie kręgów będą o wiele trudniejsze. Prawidłowe ułożenie kręgosłupa nazywamy „kręgosłupem w pozycji neutralnej”. Jest to pozycja, w której zachowane są jego naturalne krzywizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *